صنایع شیمیایی یکی از مهمترین صنایع و به تعبیر بهتر "مادرصنایع" می باشد.در سالهای اخیر فراورده های شیمیایی بیشتر از محصولات تمام صنایع دیگر بوده است.کشور ما ایران، با منابع غنی نفت و گاز و معادن ارزشمند، پتانسیل خوبی را در زمینه گسترش صنایع شیمیایی دارد.

 

مهندسی شیمی، دانش و فناوری جذاب و گسترده ای است که تبدیل مواد به یکدیگر، جدا سازی آمیزه های اختلاط مواد و پدیده های انتقال را مورد مطالعه قرار می دهد.پایه این علم در حقیقت بر کوشش های انسان های اولیه در استفاده از مواد خام طبیعی استوار است.

 

جهاد دانشگاهی با اولویت بخشیدن به پژوهش های کاربردی و توسعه ای از یک سو و تجاری سازی یافته های پژوهشی و ارائه خدمات تخصصی - فنی و مهندسی برآمده از این پژوهش ها، آموزش کاربردی و تخصصی را در راستای افزایش دانش، توان و مهارت دانشجویان، دانش آموختگان و همچنین کارشناسان و مدیران صنایع و دستگاه های اجرایی کشور برنامه ریزی و اجرا می نماید.

دپارتمان مهندسی شیمی

PDMS

Aspen Plus

معرفی نرم افزار

اهداف و شرایط ورود

سرفصل دوره PDMS:

 

 آشنایی با کاربرد ها و محیط PDMS

 مدل سازی تجهیزات

 مدل سازی لوله کشی

تهیه نقشه های اجرایی

 

 

معرفی نرم افزار:

 

نرم افزار PDMS محصول شرکت AVEVA ،در زمره کارآمدترین و با قابلیت ترین نرم افزارهای مدلسازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که از نام واژه ترکیبی این نرم افزار پیداست، این برنامه قابلیت طراحی، مدلسازی و مدیریت یک سایت را تا بالاترین حد آن داراست. توانایی بالای این نرم افزار در مدل کردن تجهیزات سبب انتخاب آن به عنوان نرم افزار اول دنیا در این صنعت گردیده و کاربر بدون نیاز به نرم افزار دیگر، قادر به طراحی و مدلسازی یک Plant می باشد.

اهداف:

آموزش مدل سازی layout واحدهای فرآیندی

 

شرایط ورود به دوره:

 

 -دانش آموختگان رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی

 - (گذراندن دوره Piping)

 

 

معرفی نرم افزار

اهداف و شرایط ورود

سرفصل دوره HYSYS:

طراحی کمپرسور

طراحی پمپ،قطعه لوله و شیر

طراحی دستگاه های جدا سازی

طراحی راکتور های شیمیایی

طراحی برج های تقطیر

عملیات منطقی

شبیه سازی عملیات شیمیایی

شبیه سازی عملیات گازی

 

 

معرفی نرم افزار:

 

HYSYS نام نرم افزار مهندسی حرفه ای برای مهندسان شیمی است که ساخت شرکت نرم افزاری مشهور AspenTech می باشد. . HYSYS نرم افزاری حرفه ای برای شبیه سازی سیستم های پالایشگاهی پتروشیمی، الکترولیتی و جامد می باشد. این نرم افزار یکی از پرکاربرد ترین و قوی ترین نرم افزار های مهندسی شیمی است. هسته این نرم افزار به گونه ای برنامه ریزی شده است که می تواند در کمترین زمان محاسبات بلند و طولانی را به راحتی انجام دهد و تحلیل های پارامتریک و سایر سنجش ها را به آسانی انجام داده و در اختیار داشنجویان قرار دهد.

اهداف:

-آموزش شبیه سازی فرایند در حالت استاتیک و استفاده از سایر امکانات نرم افزار HYSYS

 

شرایط ورود به دوره:

 

   -دانش آموختگان رشته مهندسی شیمی

  -گذراندن دوره مبانی کامپیوتر و ویندوز

 

معرفی نرم افزار

اهداف و شرایط ورود

سرفصل دوره َAspen Plus:

 

    اصول شبیه سازی و آشنایی با محیط نرم افزار

آشنایی با type run و Template های گوناگون در Aspen plus

ایجاد فلوشیت در محیط Aspen Plus

وارد کردن اطلاعات گوناگون

معرفی ابزارهای گوناگون آن

شبیه سازی واحدهای صنعتی پالایشی،شیمیایی و ...

 

 

معرفی نرم افزار:

 

دانشجویان مهندسی شیمی با نرم افزارهای شرکت AspenTech آشنایی دارند. نرم افزار Aspen Plus یکی از محصولات این شرکت است که بخش عمده ای از نیازهای مهندسین شیمی و مهندسین مکانیک را برآورده می نماید. Aspen Plusقدرتمندترین نرم افزار در زمینه طراحی و شبیه سازی واحدهای فرایندی، نیروگاهی و مخازن طبیعی نفت و گاز می باشد. نقطه قوت این نرم افزار نسبت به سایر نرم افزارها بانک اطلاعاتی واقعاً قوی این نرم افزار راجع به جامدات، مایعات و گازها است.

اهداف:

-آشنایی با نرم افزار Aspen Plus

 

شرایط ورود به دوره:

 

-دانش آموختگان رشته شیمی

 

 

Aspen Plus

PDMS

معرفی نرم افزار

اهداف و شرایط ورود

سرفصل دوره َpiping:

 

1.  مدلسازی تجهیزات

2.  مدلسازی مسیرهای لوله کشی

3.  مدلسازی سازه ها Steel Structure

4.  تولید spec الکترونیک برای نرم افزار

5.  تولید نقشه های Isometric و مدرک B/L og material

6.  حرکت در فضای سه بعدی plant

 

 

 

معرفی نرم افزار:

 

نرم افزار AutoPLANT محصول کمپانیBentley میباشد که به صورت کاملا صنعتی طراحی و به صورت 2 بعدی و 3 بعدی برای کمک به کاهش زمان فرایند مدیریت در پروژه هایی با ابعاد واندازه های مختلف و در برگیرنده تمامی ابزار و ادوات طراحی ، مدیریت و بازنگری  در کنترل و سرعت  فرایندهای انجام پروژه طراحی و برای ارائه زیرساختی مطمئن تولید شده است.

 

با این نرم افزار تیم های طراحی قادر خواهند بود مدلهایی را با ضریب اطمینان بالا ، کامل و دقیق برای راه اندازی پروژه های گوناگون طراحی نمایند. استفاده از راهنمای خود این نرم افزار در تمرین طراحی یک plant  کاربر را به یک طراح سریع در استفاده از محیط گرافیکال این نرم افزار مبدل میکند.

 

اهداف:

 مدلسازی سه بعدی کلیه اجزای  plant و خروجی های مهندسی از قبیل نقشه های material , isometric , section, B/I io

 

شرایط لازم جهت شرکت در این دوره : مهندسی مکانیک  و شیمی و آشنایی با محاسبات هیدرولیک .

 

 

 

بالا

بالا

بالا

بالا