به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، معاون آموزشی این واحد گفت: به همت گروه نیاز سنجی ومطالعات فرهنگی و امور فرهنگی مراکز آموزشی این واحد،اولین جلسه از کارگاه تربیت فرزندان در محل مرکز آموزش علوم کامپیوتر و فنی مهندسی برگزار شد. غلامرضا قجاوند مدرس این کارگاه تربیت کودک که با حضور تعدادی از والدین فراگیران مراکز آموزشی این واحد برگزار شد، دانش‌افزایی، ترسیم هدف، برنامه‌ریزی، آماده‌سازی امکانات، هشیاری و نظارت را از جمله وظایف والدین در برابر فرزندان بر شمرد.

 

وی افزود: تربیت فرزندان به خصوص در سنین کودکی اهمیت ویژه‌ای دارد. در این سنین والدین اولین و در دسترس ترین الگوی عملی کودک هستند و بیشتر از گفتار، رفتار آن‌ها، برای کودک الگوست. والدین باید بستر تربیت صحیح کودک را فراهم سازند تا او ضمن حرف شنوی از والدین، مستقل، خلاق و با اعتماد به نفس پرورش یابد. تربیت فرزند، به معنای فراهم آوردن مقدمات لازم برای به فعلیت رسیدن قوای او در راه تقرّب به خداوند است. این عمل، نیازمند آگاهی و تمرین عملی است. اگر پدر و مادر در جهت انتقال عقاید صحیح و ایجاد رفتار درست در فرزند خود کوشا باشند، خیر او را فراهم کرده‌‏اند و خداوند بر آنان رحمت خواهد نمود. درباره عقیده صحیح و انتقال آن به فرزندان، تکلیف بزرگی بر عهده والدین گذاشته شده است، زیرا تأثیر عقایدی که در خانواده رواج دارد و به فرزند القاء می‏‌شود، در آینده او غیر قابل انکار است.

این فعال حوزه فرهنگی- اجتماعی، خاطر نشان کرد: کودک انسان همانند گل است همانگونه که گل برای سالم و با نشاط بودن نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد کودک انسان نیز برای سالم و با نشاط بودن نیاز به محیطی غنی و ارضا کننده دارد با این تفاوت که برای گل، داشتن محیط سالم و رفع نیازهای زیستی مثل آب، نور و دمای مناسب به معنی رفع تمام نیازهاست اما برای انسان علاوه بر رفع نیازهای فیزیولوژیک و زیستی، توجه به نیازهای روانی و ارتباطات اجتماعی نیز شرط لازم برای رشد شناخته می‌شود و این والدین هستند که به فرزندانشان عشق می‌ورزند، از او مراقبت می‌کنند، به وی توجه می‌کنند و در تربیت او نقش اساسی دارند.

ایشان اهمیت سنین کودکی در بحث‌های تربیتی و جامعه‌پذیری را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد شخصیت فردی و اجتماعی کودک در هفت سال اول زندگی شکل می‌گیرد و از این لحاظ این هفت سال بسیار با اهمیت است.

ریحانی افزود: توجه به مسائل فرهنگی فراگیران و خانواده‌های آن‌ها به عنوان یک رسالت در کنار آموزش‌های تخصصی تعریف و تبیین شده است و بر این باور هستیم که در مراکز آموزشی تخصصی جهاد دانشگاهی از فراگیران به همراه تخصص و مهارت‌ بایستی از آموزش‌های حوزه فرهنگی و جامعه‌پذیری نیز بهره‌مند شوند و این مهم به عنوان یکی از مزیت‌های مراکز آموزشی جهاد نسبت به سایر مراکز می‌باشد.

تربیت فرزندان

 

کارگاه "تربیت فرزندان" ویژه والدین